Praktiški patarimai ir informacija planuojantiems imti vartojimo paskolą

Jei prireikė papildomų pinigų pagerinti buičiai, įvairioms mokslo, studijų ar sveikatos reikmėms, greičiausiai pradedate galvoti apie vartojimo paskolą. Jei ketinate skolintis, pirmiausia apsvarstykite kelis niuansus, kuriuos aptarsime šiame straipsnyje, kad vartojimo paskola neatrodytų tokia nesuprantama.

Kas yra vartojimo paskola?

Kaip nusako ir pats pavadinimas, vartojimo paskola skirta vartojimui. Tai paskola, skirta įvairiems vartotojo poreikiams tenkinti, dažniausiai ji suteikiama prekėms ir paslaugoms įsigyti. Vartojimo paskola dažniausiai imama, kuomet planuojama atnaujinti namus, įsigyti naujų baldų ar  buitinės technikos, remontuoti automobilį, užsirašyti į tobulinimosi kursus ar įsigyjant kitą brangesnį daiktą ar paslaugą.

Vartojimo paskola dažnai lyginama su lizingu, kuris taip pat skirtas vartojimo poreikiams tenkinti. Tačiau jie turi kelis esminius skirtumus.

Vartojimo paskola:

  • Pinigus galima leisti savo nuožiūra.
  • Paskolos suma pervedama tiesiai paskolos prašytojui.
  • Nereikia pradinio įnašo ar užstato.
  • Įprastai mažesnės palūkanos nei lizingo.

Lizingas:

  • Pinigai leidžiami konkrečiam daiktui.
  • Paskolos suma pervedama įmonei, iš kurios perkate sutartą konkretų daiktą.
  • Dažniausiai reikia pradinio įnašo.
  • Didesnės palūkanos nei vartojimo kredito.

Taigi, lizingas labiau tinka kuomet perkamas vienas didesnis pirkinys, pavyzdžiui, automobilis, skalbimo mašina ar baldų komplektas. Tuo tarpu kuomet vyksta remontas, reikia daug įvairių smulkių pirkinių, patogesnis variantas yra vartojimo paskola, nes nereikia prisirišti prie konkrečių pirkinių ir turite pilną laisvę elgtis su pinigais kaip jums reikia ar esate numatę.

Kuo vartojimo paskola skiriasi nuo greitųjų kreditų?

Techniškai vartojimo paskola nuo greitųjų kreditų nesiskiria. Tiek greitieji kreditai, tiek vartojimo paskolos išduodamos paskolos prašytojui be jokių užstatų ar pradinių įnašų, išduodama įvairioms reikmėms, nekeliant reikalavimų kam pinigai bus išleisti.

Istoriškai susistovėjęs skirtumas, jog greitieji kreditai yra nedidelės, paprastai iki tūkstančio eurų sumos, išduodamos trumpam, kelių mėnesių ar iki metų laikotarpiui. Tuo tarpu vartojimo paskola yra jau didesnė, nuo tūkstančio iki kelių tūkstančių eurų suma išduodama nuo metų iki kelių metų laikotarpiui. Daugelis kreditus išduodančių įmonių šiuos pasiūlymus yra išskyrusios savo tinklalapiuose.

Kas teikia vartojimo paskolas Lietuvoje?

Vartojimo paskolos yra vienos dažniausiai Lietuvoje suteikiamų paskolos rūšių, tad ir pasirinkimas kur skolintis yra platus. Vartojimo paskolas teikia:

  • Komerciniai bankai
  • Kredito unijos,
  • Greitųjų kreditų bendrovės,
  • Sutelktinio finansavimo platformos.

Prieš pasirašant paskolos sutartį, būtina pasitikrinti ar paskolos teikėja paskolas išduoda legaliai ir turėdamas tam teisę. Pasitikrinti galima Lietuvos banko tinklalapyje.

Kas gali gauti vartojimo paskolą?

Norint gauti vartojimo kreditą galioja įprastos taisyklės, kaip ir imant greitąjį kreditą ar būsto paskolą. Paskolos gavėjas turi būti Lietuvos Respublikos pilietis ar turintis leidimą nuolat gyventi Lietuvoje, pilnametis ir turintis nuolatines pajamas. Vadovaujamasi vartojimo paskolų įstatymu, o taip pat atsakingo skolinimo nuostatomis.

Iš čia išplaukia du pagrindiniai punktai, į kuriuos žiūri kreditoriai:

  • Vertinamas paskolos gavėjo mokumas. Vertinama kredito istorija ir kredito reitingas, pajamos bei finansiniai įsipareigojimai.
  • Vertinami paskolos gavėjo ar jo šeimos finansiniai įsipareigojimai. Pagal atsakingo skolinimo nuostatus, visi paskolos gavėjo ir jo šeimos narių finansiniai įsipareigojimai turi sudaryti ne daugiau kaip 40 % gaunamų pajamų (įskaitant vartojimo paskolos įmokų sumą). Pavyzdžiui, jei dviejų asmenų šeimos pajamos siekia 1 000 eurų, bendra finansinių įsipareigojimų suma negali būti didesnė nei 400 eurų.

Jei kreditoriams duomenys apie kredito istoriją bei finansus tinka, tuomet uždegama žalia šviesa paskolos išdavimui. Paskolos išduodamos tik kreditoriaus darbo valandomis ir tik dienos metu nuo 7 iki 22 val.

Jei iki šiol nesusidūrę su kredito reitingais ir istorija, galite plačiau apie tai sužinoti čia.

Praktiški patarimai prieš imant vartojimo paskolą

Ir galiausiai, kuomet jau susipažinote su vartojimo kreditais ir kaip juos gauti, laikas apmąstymams ir praktiškiems patarimams.

  • Paklauskite savęs ar jums reikalinga vartojimo paskola?

Gyvename vartojiškumu perpildytoje realybėje, kuomet atrodo, jog užgaidos turi būti įgyvendintos iš karto. Tačiau tai ne visada reikalinga. Mėgstančios apsipirkti moterys, norinčios sutaupyti, turi tokią taisyklę – parduotuvėje galima išsimatuoti visas sukneles, bet negalima pirkti nė vienos. Jei iki ryto negalėsi išmesti kažkokios suklenėls iš galvos ir sugalvosi dešimt būdų, kaip ją derinti su turimais rūbais – tuomet galima grįžti į parduotuvę ir įsigyti. Tas pats ir su paskolomis – pagalvokite. Galbūt jums to nereikia, galbūt galite kelis mėnesius pataupyti ar pasiskolinti iš artimųjų (be palūkanų).

Jei mintys krypsta link to, jums pravers mūsų straipsnis „8 paprasti būdai, kaip sutaupyti pinigų

  • Rinkitės pigiausią variantą

Juk paskolą reikės gražinti ir gražinti su palūkanomis. Tad geriau jau jos būtų kuo mažesnės. Prieš skolinantis peržiūrėkite visų galimų kreditorių pasiūlymus, pasinaudokite paskolų palyginimo portalais, pateikite užklausas. Atkreipkite dėmesį į tikrąją vartojimo paskolos kainą (BVKGMS). Ją sudaro grąžintina paskola, palūkanos, sutarties ir administravimo mokesčiai. Pasirinkite geriausias paskolos sąlygas siūlantį paslaugos teikėją. Nesirinkite aklai, rinkitės protingai!

  • Apgalvokite paskolos gražinimo terminą

Paskolos gražinimo terminas iš dalies susijęs su paskolos kaina. Kuo ilgesnis paskolos gražinimo terminas, tuo didesnė palūkanų suma ir galutinė paskolos kaina. Dažnai apsimoka kuomet paskolos gražinimas yra trumpesnis. Iš kitos pusės, tuomet turi būti ir didesnės pajamos, jog nebūtų pažeista 40 proc. išlaidų-pajamų taisyklė. Gerai apgalvokite, koks terminas jums patogus ir koks kainuotų pigiausiai.

  • Žinokite savo teises

Jei pasikarščiavote ir paskubėjote pasirašyti vartojimo paskolos sutartį, žinokite, kad paskolos galima atsisakyti per 2 dienas nuo pinigų išmokėjimo. Atsisakymo atveju jums nereikia mokėti palūkanų ar kitų su paskola susijusių mokesčių, o reikia tik grąžinti pasiskolintą sumą.

  • Perskaitykite sutartį

Nuobodu! Greičiausiai nežinote žmonių, kurie linksmintųsi skaitydami sutartis. Tačiau ten, smulkiu šriftu gali būti prirašyta įdomių dalykų. Tad verta pasidomėti ir paskaityti, kad suprastumėte kur įsivėlėte. Visgi, tai jūsų pinigai. Ypač turėtų būti aktualu punktai apie vėlavimus gražinti paskolas, galimybes prasitęsti paskolos gražinimo terminą, ar taikomi papildomi mokesčiai gražinant paskolą anksčiau ir pan.

Jei kyla abejonių, nežinote ką daryti, visuomet pasitarkite su šeima, su specialistais, teikite užklausas, klausimus ir ieškokite atsakymų. Kaip ir atliekant bent kokius rimtus sprendimus, turite turėti visą informaciją ir tik tuomet spręsti. Tikimės šis straipsnis tapo geru atspirties tašku informacijoje apie vartojimo paskolas.

Idėjos turintiems paskolas, kaip galima papildomai užsidirbti

Idėjos turintiems paskolas (ir ne tik), kaip galima papildomai užsidirbti, taip palengvinant turimus finansinius įsipareigojimus Vartojimo paskola ar lizingas – nauji finansiniai įsipareigojimai, kurie,…

skaityti

Kreditai internetu – ar tikrai žinote visas įmanomas panaudojimo kryptis, kuriomis įmanoma gauti finansinę, ar kitokio pobūdžio, naudą?

Kreditai internetu mūsų šalyje nuskambėjo tikrai garsai, o be viso to plačiai – praktiškai, per visą kraštą. Turime omenyje tą situaciją, kai rinkoje pasirodė…

skaityti