Paskolos iš žmonių – ekonomiškai naudingesnis finansinės pagalbos variantas
Liaudies išmintis byloja, jog, norint susipykti su draugais ar artimaisiais, užtenka paskolinti šiems pinigų. Deja, šios tiesos tikrumu galbūt esate įsitikinę ir savo pavyzdžiu ar girdėję iš aplinkinių. Kita vertus, artimųjų ratas neretai įvardijamas kaip finansinės pagalbos šaltinis, į kurį, nutikus bėdai, derėtų kreiptis pirmiausia, o tik tada domėtis kredito bendrovių teikiamomis paskolomis. Tad, kuriais – pirmos ar antros nuomonės šalininkais – derėtų tikėti? O jei patikėti abiem?
Tarpusavio skolinimo platformos – paskolos iš žmonių
Tarpusavio skolinimo platformos, dar kitaip vadinamas paskolos iš žmonių žmonėms – tai kompromisas, kuriuo reikėtų pasidomėti žmonėms, susiduriantiems su finansiniu nepritekliumi ir ketinantiems šį spręsti pasinaudojus kreditorių pagalba.
Pagal Lietuvos banko pateikiamą apibrėžimą, „tarpusavio skolinimo platformos operatorius – juridinis asmuo, kuris administruoja tarpusavio skolinimo platformą (informacinė sistema, per kurią vykdomas tarpusavio skolinimas). Teisę verstis tarpusavio skolinimo platformos operatorius veikla asmuo turi tik tada, kai priežiūros institucija įrašo jį į Viešąjį tarpusavio skolinimo platformos operatorių sąrašą. Verstis vartojimo kreditų teikimo veikla neturi teisės fiziniai asmenys ir pelno nesiekiantys asmenys. Tarpusavio skolinimo platformos operatorių veiklą ir įrašymo į Viešąjį tarpusavio skolinimo platformos operatorių sąrašą procedūrą reglamentuoja Lietuvos Respublikos vartojimo kredito įstatymas.“
Pirmosios „žmonės žmonėms“ platformos Lietuvoje startavo 2014-2015 metais. Šiuo metu tarp populiariausių ir didžiausių platformų Lietuvoje įvardijamos Finbee, Paskolų klubas bei Savy.
Kaip veikia platformos?
Kaip veikia paskolos iš žmonių sistema bei dėl kokių priežasčių šis variantas yra patrauklesnis už įprastus kreditus, siūlomus paskolų bendrovių?
Vadinamosios tarpusavio skolinimosi platformos kai kuriose užsienio šalyse sėkmingai funkcionuoja jau seniai, tuo tarpu Lietuvoje tokia praktika dar tik neseniai prasiskynė kelią ir, kaip galima numanyti, sulaukia nevienareikšmių vertinimų.
Vieniems tai yra tik dar vienas būdas gauti norimą paskolą, kitiems – variantas, keliantis abejonių. Iš tiesų baimintis nederėtų nei paskolos teikėjui, nei potencialiam gavėjui. Visas šis procesas kontroliuojamas ne tik trečiojo asmens – paskolos sistemos, suteikiančios praktinę galimybę, platformą šios funkcijos įgyvendinimui, bet ir Lietuvos banko – bendros kreditų rinkos reguliuotojo.
Situacija, kai Aldona, paskolinusi solidžią pinigų sumą kaimynei Marytei, nesulaukia šių grąžinant ir yra priversta kreiptis į „TV pagalbos“ lygio instancijas, negresia – šiuo atveju viskas vyksta legaliai ir skaidriai. Asmuo, nusprendęs būti kreditoriumi ir iš to papildomai užsidirbti, negali kada panorėjęs keisti „žaidimo“ taisyklių – viskas įforminama sutartyje. Norinčiojo gauti paskolą mokumas nuodugniai įvertinamas, tad sumažėja vengimo vykdyti finansinius įsipareigojimus tikimybė (jei taip nutiktų – laukia atitinkamos finansinės sankcijos). Akivaizdu, jog skolinimasis iš žmonių saugus abiems pusėms: tiek kredito teikėjui, tiek gavėjui.
Norint gauti paskolą tarpusavio skolinimosi platformoje, reikia:
- Pasirinktame tarpusavio skolinimo platformoje užpildote trumpą formą – pasirenkate norimą paskolos sumą ir terminą. Iš karto matote orientacinę metinių palūkanų normą ir planuojamą mėnesinę įmokos sumą. Įvedus el.pašto adresą esate nukreipiami užsiregistruoti arba prisijungti.
- Prisijungus užpildote paskolos paraišką, kurioje suvedami kontaktiniai duomenys, pateikiama informacija apie finansinę padėtį (darbovietė, pareigos, atlyginimas, šeimyninė padėtis, priklausantis nekilnojamasis turtas ir kt).
- Laukiate, kol vertinama jūsų paraiška, surenkami duomenys apie jūsų pajamas, kredito reitingą.
- Su jumis susisiekiama, pateikiamas pasiūlymas (informacija apie galimą paskolos sumą, palūkanas, laikotarpį) ir jums patvirtinus paskolos prašymas pateikiamas platformoje, kur visi dalyviai gali jums skolinti. Paskola yra “sumestinė” – platformos dalyviai gali paskolinti nuo 5 eur iki neribotos sumos, taip surenkant sumą, kuriai pateikėte paraišką.
Kodėl naudinga naudotis tarpusavio skolinimo platformomis?
Daug kam gali kilti klausimas, kodėl, užuot naudojusis tradicinių kredito bendrovių paslaugomis, derėtų leistis į savotišką agentūrą ir skolintis iš kitų žmonių? Atsakymas paprastas – taupymo sumetimais (pinigai, natūralu, žmogui, kuriam reikalinga paskola, turėtų būti labai svarbus kriterijus). Lyginant palūkanas, paskolos iš žmonių yra kur kas ekonomiškesnis variantas nei naudojimasis kredito bendrovių paslaugomis. Fiziniai asmenys susiduria su mažesnėmis veiklos vykdymo išlaidomis nei paskolų bendrovės, tad ir gali pasiūlyti kur kas patrauklesnes paskolos sąlygos.
Svarbus ir konkurencijos faktorius: paskolas siūlo ne vienas norintis papildomai užsidirbti žmogus, o klientas dažniausiai renkasi tą, kurio siūlomos kredito palūkanos yra mažiausios. Tuo atveju, kai susiduriama su finansinėmis problemomis, svarbus yra kiekvienas euras – tą suprasti turėtų kiekvienas besiskolinantysis.
Tad apibendrinkime, kokie yra tarpusavio skolinimo platformų privalumai:
- Paprastai mažesnės palūkanos nei imant greitąjį kreditą.
- Galima pasiskolinti didesnę sumą, kartais net prilygstančią vartojimo kreditams nei greitiesiems kreditams.
- Paskolų gražinimo laikotarpis gali būti nuo kelių mėnesių iki kelių metų, paprastai ilgiausias yra 84 mėnesių.
- Galimybė refinansuoti jau turimas paskolas.
- Paskolos suteikiamos be užstato.
Žinoma, reikia pakalbėti ir apie skirtumus lyginant su greitaisiais kreditais. Šie skirtumai kartais įvardijami ir kaip trūkumai. Pagrindinis – paskolos išdavimo procesas užtrunka. Kitaip nei yra su greitaisiais kreditais, paskola neišduodama per 15 minučių. Sumai surinkti ir sutvarkyti dokumentus kartais užtrunka ir savaitę. Paprastai porą trejetą dienų, bet tai vis tiek ne 15 minučių. Todėl į tarpusavio skolinimo platformas kreipiasi tie, kurie gerai apgalvoję savo sprendimą, dažnai nori pasiskolinti didesnę sumą ir gali palaukti kelias dienas.
Privatumo klausimai
Kitaip nei skolinantis iš kaimyno, tarpusavio skolinimo platformoje, jūsų paskolai “sumetę” žmonės nemato kas jūs. Investuotojai mato nuasmenintą paskolos prašytojo informaciją, taigi nėra jūsų vardo, pavardės bei kontaktinių duomenų. Yra matomas amžius, lytis, miestas, kuriame gyvenate, užimamos pareigos, atlyginimas ar šeimos pajamos, laikas, kurį dirbate paskutinėje darbovietėje, turima įsiskolinimo ar paskolų kitose kredito įstaigose suma. Taip pat platforma pateikia jūsų kredito reitingą.
Ši informacija leidžia daryti tam tikras išvadas akylesniems investuotojams. Tačiau tiek nepakanka jus identifikuoti. Todėl net skolinantis iš žmonių, galite būti ramūs, jog apie jūsų finansus tikrai niekas nesužinos.