15 paprastų būdų, kaip sutaupyti pinigų

Kaip sutaupyti pinigų

Kaip sutaupyti pinigų, nevaržant savęs ir gyvenant visavertį gyvenimą? Toks klausimas tikrai kyla daugeliui iš mūsų. Ir tai, priešingai nei dažnai linkstama manyti, yra visiškai paprasta! Kaip ir šiukšlės virtuvėje, taip ir, vaizdžiai tariant, finansinės atliekos (t. y. išlaidos) gali kauptis, palikdamos  ne tik tuščią piniginę ar banko sąskaitą, bet ir, blogiausia, mažai vietos jūsų ateities planams. Juk, sutikite, ne kokios atostogos, kai tam nėra santaupų, ar ne? Racionalizavus patiriamas išlaidas, pinigų taupymas taps įveikiama užduotimi ar net, kai kuriais atvejais, ir…malonumu.

Nesvarbu, kiek uždirbate pinigų, apribojus finansų švaistymą, gyvensite geriau. Kai sutaupote daugiau pinigų, turite daugiau lėšų investuoti. O, kai turima daugiau pinigų investavimui, atsiveria papildomo uždarbio galimybės. Ir, kas žino, galbūt tapsite ir antruoju Warren Buffet!  Nesvarbu, ar gyvenate nuo atlyginimo iki atlyginimo, ar leidžiate sau gyventi be didesnių suvaržymų, nevaržant savęs, atlikę keletą paprastų pakeitimų savo išlaidavimo įpročiuose, padėsite pamatus savo finansiškai užtikrintai ateičiai.

Paruošėme net 15 paprastų, bet efektyvių patarimų, kaip taupyti pinigus ir, racionalizavus savo išlaidas, tapti finansiškai pajėgiems, pavyzdžiui, turėti galimybę išvykti nusipelnytų atostogų ar įgyvendinti kitą turimą svajonę.

1.     Tikslų nusistatymas

Vienas svarbiausių patarimų, nuo kurio reikėtų pradėti šią gyvenimišką pamoką iš serijos „kaip pradėti taupyti pinigus?“ – tikslo nusistatymas. Pinigų taupymas, kad ir kaip nuotaikingai skambėtų kai kurie iš mūsų patarimų, neslėpsime, iš tiesų nėra lengvas darbas. Visiškai natūralu, jog, prabudus vieną dieną, iki šiol turėta motyvacija taupyti kažkur išgaruoja ir, užuot racionaliai elgusis su turimomis pajamomis, kyla nenumaldomas noras „pasitaškyti“ pinigais. Būtent šioje vietoje ir iškyla taupymo tikslo, kaip motyvacijos judėti toliau, reikšmė. Žinant, dėl ko stengiamasi ir kiek daug jau nuveikta, tampa gerokai lengviau judėti į priekį.

O taupymo tikslai gali būti patys įvairiausi: pradedant, pavyzdžiui, savaitgalio išvyka į SPA ar baigiant tokio dydžio sumos sukaupimu, kurios, remiantis objektyviais ekonomistų skaičiavimais, turėtų pakakti „prisidurti“ prie būsimos pensijos, siekiant užsitikrinti sau orią senatvę. Svarbiausia, jog taupymo tikslas būtų asmeniškai svarbus (tai ir motyvuojantis), o ne „pasufleruotas“ iš aplinkos.

2.     Finansų sekimas

Kai taupymo tikslas jau yra žinomas, kitas svarbus žingsnis – savo finansų sekimas. Tik žinant, kiek ir kur išleidžiami pinigai, galima kalbėti apie efektyvų finansų valdymą. Finansų sekimas, skyrus šiam darbui pakankamai dėmesio ir laiko, yra visiškai nesudėtingas procesas, kuriam galima pasitelkti įvairius sprendimus.

Vienas populiariausių – savo patiriamų išlaidų suskirstymas į pagrindines kategorijas (komunaliniai mokesčiai, maistas, pramogos, sveikata, nenumatytos išlaidos, transportas, augintiniai ir pan.) ir sąžiningas jų sekimas (vadinasi, įrašyti reikia net ir iš pažiūros labai menkas sumas!) kiekvieną mėnesį. Kaip tai atlikti praktiškai, gali „pasufleruoti“ ir Google. Į paieškos sistemos laukelį įveskite raktinę frazę „kaip taupyti pinigus lentelė“. Net neabejojame, jog rasite ne vieną vizualizaciją ir net praktiškų patarimų, kaip sekti savo finansus.

Matant, kur įprastai „dingsta“ pinigai, lengviau rasti sprendimą, kurie taupymo būdai  metodai individualiu atveju būtų efektyviausi. Pavyzdžiui, vienas populiariausių, tačiau dažnu atveju tikrai veiksmingų  – greitojo maisto atsisakymas, kiek įmanoma daugiau maisto gaminant namuose. Sutikite, ne tik pigiau, bet ir sveikiau!

3. Lyginkite kainas prieš pirkimą

Prekybos centrai, siekdami pritraukti potencialių klientų dėmesį, o, tiksliau, jų pinigus, konkuruodami tarpusavyje, dažnai siūlo patrauklias akcijas. Jūsų, kaip asmens, suinteresuoto taupymu, viena iš užduočių – užuot aklai pirkus reikiamą daiktą pirmoje pasitaikiusioje vietoje, palyginti kainas skirtingose prekybos vietose ir išsirinkti ekonomiškai geriausią variantą. Gyvenantys strategiškai patogioje vietoje, kai aplink – skirtingi prekybos tinklai, turėtų atrasti laiko „pasivaikščiojimui“ po įvairias parduotuves ir savo pirkinių krepšelį suformuoti ne vienoje vietoje, bet iš tų pasiūlymų, kurie yra pigiausi. Tiesa, tais atvejais, kai, pavyzdžiui, pienas kainuoja 10 ct pigiau nei pas konkurentus, parduotuvėje, esančioje kitame miesto gale, reikia objektyviai įvertinti išlaidas kelionei, sugaištą laiką ir pan. Kaip ir bet kurį taupymo metodą taikant, visada būtina išlaikyti racionalumą ir objektyvumą.

 

4. Žalingų įpročių atsisakymas

Žalingų įpročių atsisakymas

Rūkymas ir alkoholinių gėrimų vartojimas – vieni brangiausių, žvelgiant finansiškai, „malonumų“, kurie nusitaiko ne tik į mūsų piniginę, bet ir, ne mažiau svarbu, kenkia fizinei bei emocinei sveikatai, o neretai, kalbant apie alkoholį, tampa ir tarpusavio santykių problemų priežastimi. Taigi, atrodytų daugiau nei logiška, jog rūkyti ar vartoti svaigiuosius gėrimus, net ir, iš pažiūros, retai bei nedideliais kiekiais, tikrai neverta. Gali būti sunku patikėti, jog minėtų žalingų įpročių turintys asmenys tam neretai išleidžia ir kelis šimtus eurų per mėnesį! Konkrečią išleidžiamą sumą šiai išlaidų kategorijai matysite, jei pasinaudosite antruoju mūsų patarimu, kaip taupyti, tai yra – kiekvieną mėnesį seksite savo finansus.

Pasirinkus žalingų įpročių atsisakymą, kaip vieną iš taupymo metodų, galima „nušauti du zuikius vienu šūviu“. Tai yra – ne tik sutaupyti, bet ir išsivaduoti iš priklausomybės gniaužtų.

5. Neišlaidaukite drabužiams

Ar jums tikrai reikia naujų rūbų? Galbūt. O gal ir ne. Jei jūsų dabartiniai drabužiai yra geros būklės, apsvarstykite, kiek laiko galite nepirkti nieko naujo. Tris mėnesius? Šešis mėnesius? O galbūt galėtumėte išsisukti  be garderobo papildymo net ir ištisus metus?

Priimkite tai kaip iššūkį ir pamatysite, kad puikiai galite išsisukti su tais pačiais rūbais arba įsigijus tik pačius būtiniausius. Atsisakymas tiesiog „įsigyti ką nors gražaus“ leis sutaupyti ne tik pinigų, bet ir tikrai nemažai laiko. Ir, žinoma, leis praktiškai prisidėti prie tvarumo idėjų puoselėjimo.

Na, o jei kuris laikas kaip tik galvojote apie rūbų kapsulę (angl. „capsule wardrobe“), dabar pats laikas plačiau apie tai pasidomėti: toks drabužių derinimo ir įsigijimo stilius labai sumažina išlaidas.

6. Stebėkite savo pramogų biudžetą

Ar daug kainuoja gerai praleisti laiką? Kartais – iš tiesų nemažai. Juk turite sumokėti, kad patektumėte į koncertą, ir niekas jūsų į pramogų parką neįleis nemokamai. Tačiau, ar žinojote, jog yra daugybė šaunių būdų linksmintis, neišleidžiant tam krūvos pinigų.

Jei siekiate sutaupyti pinigų, pabandykite vieną mėnesį išbandyti 0 eur pramogų biudžetą. Bus proga prisiminti, kaip smagiai galite praleisti laiką neišleisdami pinigų. Kelios įdomios (ir, žinoma, nemokamos) pramogos įkvėpimui pateiktos žemiau.

  • Pasivaikščiokite ar išsiruoškite į trumpą žygį miške arba regioniniame parke.
  • Pasivažinėkite dviračiais.
  • Išeikite su vaikais į žaidimų aikštelę.
  • Su šeima ar draugais pažaiskite stalo žaidimus, surinkite puzzle ar išbandykite online žaidimus.
  • Aplankykite muziejų per nemokamas lankymo dienas ar aplankykite muziejų virtualiai.

Kaip jau supratote, tereikia pasitelkti fantaziją ir, neišleidžiant pinigų, galima puikiai praleisti laiką su šeima, draugais ar net ir vienam.

7. Atsisakykite valgymo mieste

Valgymas ne namuose ar nuolatinis užsisakymas maisto į namus „suvalgo“ nemažą biudžeto dalį. Pasistenkite kuo daugiau gaminti namuose, o vakarienes mėgstamame restorane pasilikite tik kaip pramogą ar dovaną sau/savo šeimai šventės proga.  Juk, ne paslaptis, tai kuo mėgaujamės rečiau, labiau ir vertiname.

Kilo klausimas, kaip praktiškai turėtų būti įgyvendinamas šis taupymo patarimas? Vienas iš patarimų – dienos pietus, parduodamus netoliese esančioje kavinėje, pakeisti atsinešta į darbą pietų dėžute. Net ir tie 3-4 eur, kuriuos išleidžiate dienos pietums kavinėje, metų pabaigoje virsta gana solidžia suma – maždaug 780-1000 €!

O gaminti namuose ir tiesų nėra sudėtinga. Šiais laikais yra daugybė receptų portalų, kuriuose galite rasti pačių paprasčiausių, bet, skonio atžvilgiu, ne prasčiausių receptų. Nemokate gaminti? Rinkitės receptus, kuriuose tereikia sumesti ingredientus į puodą ir viskas. Neturite laiko? Skirkite valandą-dvi per savaitę ir pasiruoškite maisto paruoštukus visai savaitei. Žinoma, į šią veiklą turėtų būti įtraukiama ir antroji pusė ar net ūgtelėję vaikai: taip gaminimas namuose gali taip ir šeimą suvienijančia veikla.

8. Pakalbėkite su draugais

Du aukščiau aptartus patarimus – apriboti vakarienes ar pietus mieste ir sumažinti savo pramogų biudžetą – gali būti sunkiau įvykdyti, kai bendrauja su draugais, kuriems ne tik nekatulu taupymo idėjos, bet netgi būdingas pinigų švaistymas. Aišku,  tai, jog jūs bandote taupyti, nereiškia, kad taip turėtų elgtis ir jūsų draugai. Deja, draugų ar giminaičių spaudimas gali sukelti sunkumų jūsų pastangoms sutaupyti pinigų. Štai todėl, patinka jums tai ar ne, jūs turėtumėte papasakoti savo draugams apie naujus savo išlaidų ir taupymo tikslus.

Jei to nepadarysite, ir toliau gausite kvietimus į prabangias vakarienes ir vakarėlius, kurie iššvaistys jūsų biudžetą. Pradėdami nuoširdų pokalbį su draugais, galite juos įtikinti pasirinkti taupius dalykus, susijusius su jumis. Užuot eidami vakarieniauti į restoraną, galite suplanuoti vakarienę namuose su stalo žaidimais ar leisti laiką kieme ir išbandant naują kepsninę.

9. Atsisakykite prenumeratų

Turite sporto klubo abonementą, bet net neprisimenate, kur padėtą jūsų sportinė apranga? Esate užsisakę televizijos programų paketą, tačiau niekada nerandate laiko prisėsti prie ekrano ar mieliau renkatės filmus žiūrėti per kompiuterį? Pašto dėžutė „lūžta“ nuo prenumeruojamų žurnalų gausos, tačiau pastarųjų net neatsiverčiate?

Kai kalbama apie aktualius ir asmeniškai reikalingus dalykus, prenumeratos ir abonementai neretai yra iš tiesų patogus bei praktiškas sprendimas. Tačiau, tais atvejais, kai kažkas buvo užsiprenumeruota, pavyzdžiui, dėl „aštraus“ savo siūlomą paketą „prastumti“ norinčio konsultanto liežuvio ar vienos ar kitos prekės/paslaugos populiarumo, toks sprendimas naudos neatneša, o, priešingai, tampa bereikalingų išlaidų šaltiniu. Įvertinkite, kokias išlaidas patiriate dėl turimų prenumeratų ir apsvarstykite galimybę jų atsisakyti.

10. Grąžinkite paskolas

Grąžinti paskolas

Pernelyg daug žmonių kiekvieną mėnesį moka tik minimalias paskolos gražinimo įmokas, niekad neskirdami laiko pasidomėti, kiek iš tikrųjų jų skolos kainuoja laikui bėgant.

Ir svarbiausia, kiek galima būtų sutaupyti refinansavus paskolą ir pasirinkus greitesnį paskolos gražinimo būdą.

Jei taupymo rėžimas leidžia sutaupyti papildomų pinigų, su finansų specialistais paskaičiuokite, kiek sutaupytumėte, refinansavus paskolą ar pakeitus paskolos sutartį ir gražinus paskolą anksčiau. Kuo didesnė paskolos suma, tuo perskaičiavus tikėtina bus didesnė sutaupyta suma. Juk jei skaitote šį straipsnį, jums tikrai ne nesvarbu „tūkstantis šen, tūkstantis ten“ – jums svarbu kiek išleidžiate ir kiek galite sutaupyti. Tad ir naudokitės tuo!

11. Papildomi darbai

Galvojant, kaip taupyti pinigus, įprastai sukame galvą, kurioje vietoje galima „susispausti“. Tačiau, jei savo išlaidas sumažinote iki minimumo, tačiau virtuali ar tikra kiaulė-taupyklė pildosi lėčiau, nei reikia/norisi, derėtų pagalvoti apie papildomų pajamų galimybę. Tai padaryti galima dviem būdais: pasiryžti deryboms dėl gaunamo uždarbio padidinimo arba atrasti galimybę užsiimti papildomu darbu/darbais. Žinoma, pasinaudojus abiem patarimais, didžiausia finansinė nauda garantuota!

12. Atsisakykite papildomų paslaugų

Planuojate kosmetinį namų remontą ir, panašu, jog laukiančios išlaidos už meistrų darbą gerokai lenkia reikalingų medžiagų kainą? Moters noras jaustis gražia yra visiškai suprantamas ir sveikintinas, tačiau, vertinant objektyviai, mėnesio išlaidos už manikiūrą, pedikiūrą, plaukų dažymą ir pan. yra iš tiesų nemažos? Nemažą biudžeto dalį „atriekia“ ir tokios išlaidos, kaip, pavyzdžiui, automobilio tepalų keitimas, sezoninis padangų keitimas ir pan.?

Kiekvienas specialistas už savo atliekamą darbą, natūralu, ima tam tikrą atlygį, tačiau, norint taupyti, derėtų pagalvoti, galbūt yra paslaugų (mūsų minėtas namų remontas, asmeninio grožio priežiūra, automobilio techninis aptarnavimas ir pan.), kurias, skyrus laiko ir pastangų, įmanoma atlikti savo jėgomis. Tai ne tik gali padėti sutaupyti solidžią sumą per mėnesį, bet ir, geriausio scenarijaus atveju, tapti papildomų pajamų šaltiniu? Galbūt, pagilinus įgūdžius tam tikroje srityje, atrasite savo pašaukimą ir už kokybiškai atliekamą darbą jums pinigus pradės mokėti kiti?

13. Nepamirškite smulkmenų

Kartais atrodo, jog pinigai rėkdami bėga iš jūsų piniginės ir jūs net neįsivaizduojate kur jie dingsta? Išleidžiate atrodo nedaug, tačiau pinigų kaip nėra, taip nėra? Tikriausiai visi pinigai išleidžiami smulkmenomis. Tai kas atrodo tik euriukas, tik keli eurai, mėnesio pabaigoje susideda į reikšmingą sumą. Sekite visas išlaidas, net jei tai centai.

Raskite sau patogų būdą fiksuoti išlaidas. Tam yra įvairių programėlių telefone, galite naudoti ir užrašinę ar fotografuoti čekius. Svarbiausia, kad mėnesio pabaigoje turėtumėte išsamią informaciją kur dingo pinigai.

14. Gal laikas atsisakyti kabelinės?

Kabelinė televizija yra toks įpročio dalykas, kaip orkaitė virtuvėje – įrenginėjant namus jį įvedama automatiškai. Tačiau ar realiai žiūrite kabelinę televiziją? Daugelis šiuolaikinių žmonių žiūri filmus per Netflix, skaito žinias internete ir ieško smagių  Youtube video.

Jei mokate ir už kabelinę, ir už Netfix, ir Youtube Premium ar kitą paslaugą, ar jums neatrodo, kad permokate? Tad pasvarstykite ar galite apsieiti be kabelinės, įvertinkite alternatyvas ir kas jums aktualu. Šiais laikais netgi sporto fanai randa galimybių stebėti mėgstamas rungtynes nemokamai (legaliai!), tad ir jums tikrai galima sumažinti išlaidas šioje srityje. Jei abejojate, paskaičiuokite kiek pinigų išleidžiate per metus – paėmus didesnį laikotarpį ir suskaičiavus sumą, darosi lengviau įvertinti ar tai didelė suma ar ne.

15. Išbandykite naujus taupymo būdus

Jei ieškote daugiau būdų, kaip sutaupyti pinigų, pažvelkite į savo situaciją kūrybiškai.

Kiekvieno žmogaus įpročiai yra skirtingi, todėl tikėtina, kad jūsų gyvenime bus kokių nors ypatingų aplinkybių, kurios galėtų padėti jums sugalvoti daugiau būdų kaip sutaupyti. Taip pat galite pradėti taupymo procesą stebėdami savo išlaidas tam tikrą laiką. Kai žinosite, kur kas mėnesį dingsta jūsų pinigai, daug lengviau rasti pinigų taupymo idėją ar eliminuoti santaupų švaistymo priežastį.  Net nedideli pakeitimai gali padaryti milžinišką įtaką pokyčiams ir taupyklei!

 

Taigi, susipažinus su straipsnyje pateiktais patarimais, kaip galima sutaupyti pinigus, turėtų būti akivaizdu, jog pastarieji gali atnešti ne tik realią finansinę naudą, kurios, žinoma, pirmiausia ir tikimasi. Mokantis tinkamai „susigyventi“ su gaunamomis pajamomis ir patiriamomis išlaidomis, galima ir „pridėtinė vertė“: pradedant sveikatai žalingų įpročių atsisakymu ir baigiant savęs atradimu naujoje, finansiškai naudingoje veikloje.

Pirmoji paskola nemokamai net iki trijų mėnesių!

Dauguma žmonių yra linkę kalbėti apie paskolų kompanijas, apie kreditorius, tačiau visa bėda yra tame, kad dažniausiai vykdomos diskusijos būna neigiamos, turint omenyje ne…

skaityti

Refinansavimas – finansinė ir psichologinė pagalba įklimpus į skolas

Niekas neplanuoja įsiskolinti tiek, kad vėliau neturėtų galimybės gražinti paskolos. Gyvenimo vingiai juk netikėti, galbūt ėmėte vartojamąjį kreditą didesniam pirkiniui, nes ji buvo su…

skaityti