Pavogti asmens duomenys: ar blogiečiai gali paimti kreditą jūsų vardu?

Pastaruoju metu Lietuvą sukrėtė net keli duomenų vagystės ir nutekinimo skandalai. Ko gero nėra nė vieno, kuris nebūtų girdėjęs, kaip hakeriai nulaužė įmonių duomenų bazes ir pavogė tokių gerai žinomų įmonių kaip CityBee, Darni Pora klientų bei  Vilniaus kolegija studentų duomenis. Paskutinėmis dienomis nuskambėjo ir Facebook duomenų nutekinimas, kai paviešinti klientų telefono numeriai, tarp jų ir lietuvių.

Nukentėję žmonės sunerimę, jog jų asmeniniai duomenys patekę į blogų žmonių rankas gali pridaryti žalos, pavyzdžiui, jiems nežinant būtų paimti greitieji kreditai. Ar tai įmanoma, kaip ir ką daryti, jog to būtų išvengta?

Pasinaudoti pavogtais duomenimis sudėtinga

Tarp pavogtų ir nutekintų duomenų jautriausiais laikomi asmens kodas ir el.pašto adresas bei slaptažodis. Taip pat ir banko kortelės duomenys.

Scenarijų kam blogiečiai gali naudoti duomenis yra daugybė. Į el.pašto adresus plūsta nepageidaujamos žinutės (spam‘as), kortelių duomenimis bandoma pasinaudoti atsiskaitant už prekes ir paslaugas internete. Su nulaužto tinklalapio slaptažodžiu bandoma prisijungti prie kitų asmens paskyrų tikintis, jog asmuo visur naudoja vienodus slaptažodžius (statistiškai dažnas reiškinys).

Dažnai žmonės įsivaizduoja, jog turint asmens kodą kitas žmogus jau yra pasisavinęs tapatybę ir dabar paims kreditų žmogaus vardu ir taip sukels iš tiesų didelių nemalonumų. Visgi specialistai ramina – vien asmens kodo neužtenka, tam kad būtų galima „prasukti“ tokią aferą.

Kokių duomenų reikia, kad būtų galima paimti kreditą jūsų vardu?

Tam, kad būtų galima lengviau suprasti, jog neužtenka asmens kodo paimti kredito jūsų vardu jums to nežinant, reikia suprasti patį kredito paėmimo procesą.

Norint paimti kreditą, bet kurioje Lietuvoje veikiančioje kreditų įmonėje, pirmiausia reikia užsiregistruoti jų portale. Pirmas registracijos žingsnis  – suvesti el.pašto adresą, telefono numerį ir asmens kodą. Antras žingsnis – tapatybės patvirtinimas identifikuojantis per el.bankininkystės sistemą. T.y. reikalingas prisijungimas prie jūsų banko sąskaitos, o tam reikia Smart ID, PIN kodų generatoriaus, ID kortelės arba mobiliojo parašo. Savaime suprantama, jog žmogaus vardas, kurio asmens kodas naudojamas, ir banko sąskaitos savininko vardas turi sutapti.

Iš el.bankininkystės jūs turėsite pervesti 1 ct pavedimą, taip parodydami ir patvirtindami, jog jūs valdote banko sąskaitą. Neturėdami kaip prisijungti prie sąskaitos, negalėsite padaryti pavedimo ir patvirtinti savo tapatybės.

Kreditoriai suinteresuoti įsitikinti kam išduoda paskolą ir taip apsisaugoti nuo netikrų, suklastotų tapatybių, nes juk tuomet sudėtinga bus atgauti paskolintus pinigus. Todėl asmens tapatybės patvirtinimas vykdomas įvairiuose lygiuose, taip sukčiams sudarant daug kliūčių ir padarant procesą praktiškai neįmanomą.

Įmanoma tampa tik tokiu atveju, jei sukčiai turi jūsų asmens duomenis ir tuo pačiu išvilioja prisijungimus prie el.bankininkystės. Bet ir tai sudėtinga, nes reikia jus apgauti du kart. Vieną kartą, kad būtų galima padaryti pavedimą tapatybės patvirtinimui, antrą kartą gavus paskolos sumą į banko sąskaitą, suteikti sukčiams prieigą ir galimybę tuos pinigus persivesti kitur.

Apie tokius telefoninius sukčius yra ne vienas straipsnis ir kriminalinių žinių reportažas. Tačiau, žinoma, yra kas patiki sukčiais ir patiki jiems savo banko prisijungimus. Atminkite – policija, banko darbuotojai ar kitos institucijos neskambina telefonu ir neprašo prisijungti prie banko sąskaitos ir padiktuoti prisijungimo kodus.

Ką daryti, jei vis tiek bijote dėl jūsų vardu galimo paimti kredito?

Kaip jau išsiaiškinome, vien tik turėdami jūsų el.pašto adresą ir asmens kodą sukčiai negalės paimti kredito jūsų vardu. Tačiau jei vis tiek jaučiatės nesaugiai, ypač jei žinote, jog jūsų duomenys buvo kažkurioje iš nulaužtų duomenų bazių, galite imtis priemonių, kurios apsaugos jus nuo kredito paėmimo jums nežinant.

Lietuvos bankas siūlo paslaugą „Stop vartojimo kreditams“. Tai galimybė nebegauti vartojimo kreditų tiems, kas negali atsispirti pagundai per daug skolintis, taip pat – prevenciniais tikslais, siekiant, kad kiti asmenys nepaimtų kreditų jūsų vardu. Asmeniui įsirašius į šį prižiūrimą sąrašą, vartojimo kredito davėjai tam žmogui tiesiog nebesuteikia kredito.

Manocreditinfo.lt teikia paslaugą „Nenoriu kredito“.  Tai paslauga, skirta apriboti asmens galimybes gauti smulkiuosius vartojimo ar kitų rūšių kreditus. Aktyvavęs paslaugą, asmuo savanoriškai  įtraukia save į nekredituotinų asmenų registrą taip patvirtindamas ir pranešdamas, jog nenori gauti kredito iš Lietuvoje veikiančių finansų įstaigų.

Pasinaudojus tokiomis paslaugomis žinosite, jog kreditoriai automatiškai atmes bet kokias užklausas kredito suteikimui jūsų vardu tol, kol patys nepakeisite savo sprendimo.

Kaip apsaugoti savo duomenis?

Net jei ir esate ramūs, jog jūsų vardu niekas nepaims kredito, tačiau savo duomenis bet kokiu atveju reikia saugoti. Keletas praktiškų patarimų, kaip turėtumėte elgtis su savo asmeniniais ir jautriais duomenimis.

  • Saugokite visus dokumentus su asmenine informacija, tokius kaip vairuotojo pažymėjimas, pasas, asmens ID kortelė.
  • Senus dokumentus, kurie nereikalingi, sunaikinkite taip, jog nebūtų galima atgaminti asmens vardo, pavardės, adreso ar kitos asmeninės informacijos.
  • Reguliariai tikrinkit savo banko sąskaitą ir išrašus – kilus įtarimų, jog tai ne jūsų atliktas pavedimas ar nuskaitymas, kreipkitės į banką.
  • Keičiant gyvenamąją vietą, apie adreso pasikeitimą informuokite savo banką, kreditų kortelių, mobiliojo ryšio, televizijos ir kitų paslaugų tiekėjus, kad pranešimai ir laiškai su asmeninio pobūdžio informacija būtų siunčiami nauju adresu ir informacija nepatektų kitiems žmonėms.
  • Prisiminkite, kuo mažiau informacijos viešai pateikiate apie save, tuo mažesnė rizika, kad informacija pateks į netinkamas rankas.
  • Nenaudokite vienodų slaptažodžių skirtingose platformose.
  • Nelaikykite visų pinigų vienoje sąskaitoje, kuri pririšta prie banko kortelės.

Itin svarbu suprasti kaip informacija yra naudojama, kaip veikia sukčiai, kaip galima apsigauti ir būti apgautiems. Policija yra pateikusi išsamią informaciją apie sukčiavimo būdus, verta perskaityti visiems: https://policija.lrv.lt/lt/duk/sukciavimo-budai

Apibendrintai

Sugrįžkime prie klausimo, ar blogiečiai gali paimti kreditą jūsų vardu, jei turi jūsų asmens kodą? Tikrai ne. Pernelyg daug asmens duomenų patikrinimo bei patvirtinimo etapų reikia pereiti, kol yra suteikiamas kreditas. Visai kita kalba, jei sukčiai išvilioja ir jūsų banko prisijungimo duomenis. Dažniausiai tai daroma telefonu ir prisistačius banko darbuotoju, policininku ar kitu asmeniu, kuris tikėtina galėtų jus kalbinti apie jūsų banko sąskaitą.Taigi, svarbiausia, niekam nediktuoti savo slaptažodžių, savo prisijungimo prie banko duomenų, nesuteikti PIN kodų leidžiančių prisijungti prie banko. Tik taip iš tiesų būsite apsaugoti nuo sukčių, galinčių apšvarinti jūsų banko sąskaitą ar paimti paskolą jūsų vardu.

7 įdomiausi TED Talks pokalbiai apie pinigus

Pinigų reikalai yra sudėtingi, o finansai tai kur kas sudėtingesnis procesas nei įsidėti kortelę į piniginę. Laimei, yra daugybė informacijos išteklių, iš kurių galite…

skaityti

5 situacijos, kuomet greita paskola yra naudinga

Nors visada svarbu atidžiai apsvarstyti savo finansinę padėtį prieš imant bet kokią paskolą, kartais greita paskola yra geriausias būdas finansuoti didelį pirkinį ar projektą,…

skaityti