Kodėl svarbu išmokti taupyti, net jei yra galimybė pasiskolinti?

Taupymas nėra mūsų stiprioji pusė. Aplink mus daugybė žmonių, kurie gyvena nuo atlyginimo iki atlyginimo arba nesupranta, kaip pinigai tiesiog „išlekia nepastebėti“ iš piniginės. Tai nereiškia, jog gyvename skurdžiai, tiesiog mūsų pajamų ir išlaidų eilutės šeimos biudžete visuomet užsibaigia nuliais.

Kiek visi turėtume būti susitaupę?

2019 metų duomenimis Europos Komisija prognozavo, kad „2017–2020 m. namų ūkių taupymo norma Lietuvoje visą laiką bus neigiama, t. y. visą šį laikotarpį standartinis Lietuvos gyventojas turėtų išleisti daugiau pinigų, nei realiai uždirba.“

Esant palankiai ekonominei situacijai, tai nebūtų neraminantis teiginys. Tačiau dabar, užklupus pandemijai, dėl karantino daugeliui leidžiant laiką prastovose ar netekus darbo, esant ekonominės krizės sūkuryje, nėra geras ženklas. Tai mūsų finansinio raštingumo spragos, kurias reikai nedelsiant taisyti.

Pasak ekonomistų ar asmeninių finansų konsultantų, kiekvienas žmogus turi turėti „finansinę pagalvę“,  sutaupytą pinigų sumą, kuri būtų bent jau 3 atlyginimų dydžio. Tokia suma garantuotų, jog esant krizei, netekus darbo ar dėl kitų priežasčių nutrūkus nuolatiniam pajamų srautui, dar bent tris mėnesius būtų galima gyventi ramiai, žinant, jog galima ieškoti kito pajamų šaltinio nestresuojant.

Iš tikro, 3 mėnesių atlyginimo dydžio sutaupyta suma yra minimumas. Realiai rekomenduojama 6 mėnesių pajamų suma, o jei įmanoma – ir didesnė. Tuomet, žinoma, jau gali skirstyti taupymus į „kelionėms“, „namo remontui“, „gimtadienio dovanai“ ir pan.

Kaip taupyti pinigus, kai nieko nelieka mėnesio gale?

Daugelis supranta taupymą kaip diržų susiveržimą ir visų malonumų atsisakymą. Tačiau viskas priklauso nuo požiūrio, taupyti galima ir su malonumu. Pavyzdžiui, paverčiant tai žaidimu.

Žinote tą jausmą, kai atėjus rudeniui ir  ištraukus iš spintos paltą, jo kišenėje randate saują eurų? Atradimo džiaugsmas. Tačiau tai jūsų pinigai, bet jų jūs net nepasigedote nuo pavasario. Tai nedidelė suma, tačiau jei po tokią nedidelę sumą vis skirsite taupyklei, po kurio laiko susidarys reikšmingos santaupos.

Yra daugybė būdų ir strategijų, kaip taupyti, pasidomėjus, rasite tikrai nemažai detalios informacijos kaip elgtis, kaip nugalėsi save ir į taupyklę įmesti kelis eurus.  Pasistengsime apžvelgti kelias tokias strategijas.

  • Taupykite realiomis sumomis

Nėra realu per 6 mėnesius sutaupyti 3 mėnesių vertės atlyginimo sumą. Tai reikštų, jog jums reikia atidėti puse savo atlyginimo. O tai jau reikšminga suma, galinti pakenkti gyvenimo kokybei. Pradėkite nuo mažų sumų. Ekspertai rekomenduoja atsidėti  5-10 proc. pajamų kiekvieną mėnesį.

Daugelis el.bankininkystės sistemų leidžia automatiškai nuskaičiuoti nuo sąskaitos tam tikrą sumą kas mėnesį ar savaitę ir pervesti į atskirą taupymui skirtą sąskaitą. Galite pradėti nuo 10 € per savaitę – tokios sumos greičiausiai nepajusite, o kadangi patiems nereikės nieko daryti, pinigai bus nuskaičiuojami automatiškai, tai nesijausite prarandantys pinigus.

Žinoma, taip taupant užtruksite kelis metus, bet padidėjus pajamoms galima sumą padidinti, galima į taupymo sąskaitą pervesti papildomas sumas ir pan.

  • Papildomos pajamos – į taupyklę

Smagu gauti neplanuotų pajamų – premija, dovana ar parduoti seni daiktai. Šios papildomos pajamos  nebuvo numatytos ir įtrauktos į biudžetą, tad jų galima tiesiog ir netraukti bei neišleisti. Vos tik gavus, pasidžiaukite ir įdėkite į taupyklę. Gyvenimo kokybė nenukentės, o taupyklė papilnės.

Beje, vienas iš rekomenduojamų būdų papildyti piniginę esant krizei, yra senų daiktų peržiūrėjimas. Tai kas jums nereikalinga ir tik dulka namuose – kitam gali būti vertybė. Vertingesnius nenaudojamus daiktus parduokite, net jei tai ir simbolinės sumos, tačiau vis tiek tai papildomos pajamos ir laisvė namuose nuo šiukšlių.

  • Taupykite ne tik pinigus

Kalbant apie taupymą, dažniausiai įsivaizduojama apie pinigų atsidėjimą „juodai dienai“.  Tačiau taupymas yra platesnis terminas ir apima daugybė sričių. Žinoma, dažnai jos vis tiek sugrįžta prie pinigų. Štai pavyzdžiui, kasdien einant į darbą užsukate puodelio kavos į šalia esančią kavinę. Sugaištate laiką eilėje, gaunate plastikinį vienkartinį puodelį (teršiantį aplinką) ir esate patenkinti. Tačiau ar kada bandėte paskaičiuoti, kiek sutaupytumėte įsigiję kokybišką kavos aparatą namams ir kavos termosiuką? Investicija į kavos aparatą iš pradžių atrodo didelė, tačiau dažniausiai po poros mėnesių ji jau atsiperka ir jūs sutaupote.

O galbūt iš senų laikų vis dar naudojatės kabelinės televizijos paslaugomis, tačiau realiai vakare žiūrite tik Netflix? Mokate už du dalykus, o naudojatės vienu? Atsisakykite to, kas jums nereikalinga ir už ką mokate pinigus.

  • Prireikus – ne tuštinkite taupyklę, o pasiskolinkite

Ištikus situacijai, dėl kurios ir taupėte pinigus, žmonės dažnai ištuština taupyklę ir viskas. Tai klaida. Pinigus iš taupyklės pasiskolinkite, su mintimi, gražinti kaip įmanoma greičiau. Taupyklė su sukaupta reikiama suma negali būti tuščia itin ilgai. Paskola iš paties savęs gal ir skamba juokingai, tačiau tai moko disciplinos ir parodo pinigų vertę.

Taupymo įgūdžiai praverčia kaupiant pradinį įnašą būsto paskolai

Pradėjus nuo mažų sumų, vėliau drąsiai galima imtis ryškesnių žingsnių. Štai pavyzdžiui, pribrendus laikui imti būsto paskolą, žinote, kad bankui reikės atiduoti ne 10 ar 20 € kas mėnesį, o po kelis šimtus. Kad tai nebūtų šokas pirmuosius mėnesius, „repeticiją“ galima padaryti iš anksto.

Pasinaudoję paskolų skaičiuoklėmis, apsiskaičiuokite sumą, kurią reikės mokėti kas mėnesį. Tuomet kiekvieną mėnesį, vos tik gavus atlyginimą, šią sumą perveskite į taupymo sąskaitą. Tai turi būti neliečiama sąskaita, jog nebūtų pagundos po kelių dienų tų pinigų nusiimti naudojimui. Nesvarbu kas atsitiktų ir kaip reikėtų tų pinigų, jūs jau turite galvoti, jog tai pinigai atiduoti bankui.

Kelis mėnesius šitaip „žaisdami“ lengviau persižiūrėsite savo biudžetą, įvertinsite ar tokios sumos atidavimas stipriai nekoreguoja jūsų įpročių ir biudžeto ir adaptuositės. Galbūt tai taip pat atkreips dėmesį į tai, jog svajonė įsigyti tokios vertės butą šiuo metu neįkandama – arba priešingai, galite leisti sau daugiau.

Tuo pačiu, kadangi būsto paskolai reikalingas pradinis įnašas, toks taupymo būdas gerokai papildys santaupas ir turėsite didesnį pradinį įnašą, kai jo prireiks.

Apibendrintai, taupyti yra svarbu. Skolintis galime visi, tam sudarytos itin palankios sąlygos Lietuvoje. Tačiau paskolas reikia gražinti, gyvenime ištinka įvairių situacijų, ateina krizės ir pan. Tad įgūdžiai taupyti, mokėti atsisakyti puodelio kavos ar persižiūrėti savo biudžetą iš tikro itin vertingi ir leidžia gyventi geresnį ir patogesnį gyvenimą.

Ilgalaikė paskola – neproblema, pasirinkti tikrai yra iš ko.

Kartais neužtenka trumpalaikių finansų kiekvienai dienai, ir tuomet prireikia didesnės pinigų sumos. Gal būt Jums prireikė  didelę vertę turinčio pirkinio ar paslaugos, o galbūt…

skaityti
paskolu refinansavmas

Kuo naudingas paskolų refinansavimas?

Paskolų refinansavimas šiuo metu itin plačiai reklamuojamas, apie jį daug kalbama ir diskutuojama apie jo naudą. Kas tai ir kodėl ši paslauga sparčiai populiarėja?…

skaityti